V dnešnej dobe je všeobecne známe, že strava a životný štýl hrajú kľúčovú úlohu v našom zdraví a celkovej pohode. Čo však možno nie je tak dobre známe, je to, že naše genetické predispozície môžu ovplyvniť to, ako naše telo reaguje na rôzne potraviny a životné podmienky. To otvára dvere pre fascinujúcu oblasť výskumu nazývanú nutrigenomika, ktorá študuje vzťah medzi genetikou, výživou a zdravím.
V tomto článku sa dozviete, ako genetická výbava každého človeka vplýva na pravdepodobnosť gluténovej intolerancie. Intoleranciu lepku je možné zdediť alebo aj získať počas života.
V tomto článku sa dozviete ako naša genetická výbava ovplyvňuje nielen náš metabolizmus alkoholu ale predurčuje aj sklony k závislosti.
Je dobre známe, že Francúzi pri príprave svojich jedál tukom nešetria. Jedia viac mäsa, syrov a bravčového mäsa než Američania, ale výskyt kardiovaskulárnych ochorení je u nich nižší.
tomto článku sa dozviete ako naša genetická výbava ovplyvňuje nielen náš metabolizmus alkoholu ale predurčuje aj sklony k závislosti.
Je dobre známe, že Francúzi pri príprave svojich jedál tukom nešetria. Jedia viac mäsa, syrov a bravčového mäsa než Američania, ale výskyt kardiovaskulárnych ochorení je u nich nižší. Tajomstvom ich úspechu je pravdepodobne skutočnosť, že Francúzi konzumujú veľké množstvo červeného vína. Vedci tento jav nazvali „francúzsky paradox“.
V tomto článku sa dozviete ako naša genetická výbava ovplyvňuje nielen náš metabolizmus kofeínu.
V tomto článku sa dočítate ako Vaša genetika ovplyvňuje vstrebávanie vitamínov a minerálnych látok, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie imunitného systému a celého tela. Aktuálne štúdie z USA, Číny a niekoľkých krajín EU, potvrdili napríklad významnú úlohu vitamínu D pri prevencii a liečbe vírusových ochorení medzi ktoré patrí aj chrípka či koronavírus.